20'li yaş dönemlerinde çıkan ve bu nedenle de 20'lik diş olarak adlandırılan bu dişler, ağzın en arka kısmında ve hem üst çenede hem de alt çenede 8. sırada bulunan dişlerdir. 20'lik dişler aslında diğer dişer gibi faydası olan ve gerekli görüldüğü takdirde diş kayıplarında köprü yapımına müsait olan dişlerdir. 20'lik dişler günümüzde çoğu kişide çeşitli problemleri beraberinde getirir ve çekilmesi gerekir. Aslında öğütücü olan bu dişlerin çıkmaması veya çıktığında ağızda ağrı yapmasının nedeni yeme alışkanlıkları ve günümüzdeki sosyo-kültürel farklılıktır.

Üstten alta veya alttan üste doğru değil de genellikle yan dişe yaslanarak çıkan bu dişler, eğer herhangi bir soruna sebep olmuyorsa çekilmesi gerekli değildir. Yine de sürekli kontrol altında tutulması ileride yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırır. Doğru temizliği yapılmadığında ağızda en çabuk çürüyen dişler 20?liklerdir. Günümüzde ağız yapısının dar olmasından dolayı bazen 20?lik dişler çıkarken kendilerine yer bulamaz ve diğer dişleri sıkıştırarak ağızda çapraşıklığa sebep olur. Yine çıkamayan ve üzerinde dişeti kalan 20 yaş dişlerinde yemek artıklarının birikmesi iltihaba ve apselere neden olmaktadır.

20 Yaş Dişinin Çekilmesini Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Enfekte Olmuş 20 Yaş Dişleri:

Sürmüş bir 20 yaş dişinin çevresinde enfekte olmuş bir alan meydana gelebilir. Bu yüzden hasta ağzını açarken zorluk yaşar, yine ağızda ve damakta şişlik ve ödem de meydana gelebilir. Antibiyotik kullanımı bu şişliğin baskılanmasını sağlasa da bir süre sonra aynı şikâyetler yeniden ortaya çıkar.

Çürük Bulunan 20 Yaş Dişleri:

Ağızda çenenin bitiş bölümünde bulunan yirmi yaş dişleri diğer dişlere oranla temizlenmesi ve bakımı daha zor olan dişlerdir. Dişin pozisyonu kötü olduğu için diş fırçasıyla veya diş ipiyle yirmi yaş dişlerine ulaşmak ve bu bölgenin gerekli bakımını yapmak oldukça zordur. Bu sebeple bu dişlerde zamanla çürükler görülmeye başlanır. Bu dişlerin çürümesi ile birlikte 20 yaş dişlerine komşu olan azı dişler de bakterilerle temas halinde olduğu için çürüme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Protezle İlgili Nedenler:

Eğer protez planlaması yapılacaksa ilk başta protezin altına gömülü bir 20 yaş dişi olup olmadığına bakılır. Çünkü protez yapıldıktan sonra gömülü olan bu dişler sürmeye başlayabilir. Bu baskı hastada şiddetli ağrılara sebep olur. Yine protezin ağızla uyumunda da problemler çıkar.

20 Yaş Dişinde Kist Oluşumu:

Eğer bu dişler ağızda gömülü halde kalırsa büyük ihtimalle çevresinde kist oluşacaktır. Bu kistler ihmal edilirse daha da büyüyerek kemik kaybına bile yol açabilir. Bazen de komşu dişlerle yer değişikliği ortaya çıkar. Eğer kist çok büyükse çene kemiğinde kırılma da görülebilir. Kiste bağlı olarak diş etrafında tümör de oluşabilmektedir.

Ortodontik Sebepler:

Dişlerde çapraşıklıkları düzelmek için bireyler ortodontik tedavilere başvurmayı istemektedir. Yirmi yaş dişlerinin sürme basınçlarının diğer komşu dişlere de yansıyacağı göz önünde bulundurulup ortodonti ile ilgili tedavilerde yirmi yaş dişler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Basınç Ağrısı:

Yirmi yaş dişleri sürme esnasında komşu dişlere de baskı uygular. Bunun sonucunda bu dişlerde hem çapraşıklık hem de çürümeler meydana gelir. Çapraşıklığın sebebi çenenin bu dişleri kaldırabilecek boyutta olmamasıdır. Bu sebeple vakit kaybetmeden yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekebilir.