Farklı sebeplere bağlı olarak kaybedilen dişlerin yol açtığı konuşma ve çiğneme zorluğunu ortadan kaldırmak; aynı zamanda kişiye estetik görüntüsünü tekrar kazandırmak için hazırlanan yapay materyallerle desteklenmiş dişlere diş protezi adı verilir. Protez denildiğinde akla eksik dişlerin yerini dolduran ve gerektiği durumlarda çıkarılabilen malzemeler gelir.

Diş eti hastalıkları tedavi edilmezse kemik ve diş kaybı yaşanabilir. Diş protezi sayesinde diş eksiklikleri tamamlandığı gibi diş eti hastalıkları da tedavi edilmektedir. Bu sayede kişinin yaşam kalitesi yükselmekte ve ağız sağlığı korunmaktadır.

Diş eksiklikleri sadece sağlık açısından değil estetik anlamda da hastayı rahatsız eder. Diş protezleri sayesinde kişi yeniden güzel bir gülümseyişe sahip olur; çünkü çene yapısında protez desteği olmazsa yanaklar içeriye çökük ve sarkık bir görünüm alabilir. Protez ile birlikte yemekler kolaylıkla yenirken, konuşurken de zorluk yaşanmaz.

Diş Protezi Çeşitleri

Sabit Diş Protezleri:
Bu protezleri hasta istediği zaman çıkaramaz. Sabit protezlere örnek olarak Kron ve köprüler verilebilir.

Hareketli Diş Protezleri:
Gerek duyulduğunda hasta tarafından kolaylıkla çıkarılabilen protezlerdir.

Total Diş Protezleri:
Eğer ağızda hiç diş yoksa yani tamamen dişsizlik söz konusuysa bu protezler kullanılabilir.

Parsiyel Diş Protezleri:
Daha çok kısmi diş eksikliği vakalarında kullanılır. Bu tarz protezler diş yüzeyine kanca ve tırnak yardımı ile tutturulur.

Hassas Tutuculu Diş Protezleri:
Dışarıdan fark edilmeyen şeffaf bir aparata sahip olan hassas tutuculu diş protezleri de genellikle kısmi diş eksikliklerinde kullanılmaktadır.

İmplant Üstü Protezler:
Bu protezler iki kısma ayrılır: İmplant desteği sayesinde yapılan sabit protezler ve yine implant desteği ile yapılan hareketli total protezler.

Hareketli Protez Dişlerin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Protez dişlerde enfeksiyon oluşmasını önlemek ve protez altı dokunun sağlığını korumak için düzenli olarak protezlerin bakımı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için:

  • Yemek yedikten sonra artıkların su ile protezden uzaklaştırılması gerekir.
  • Yatmadan önce protez diş macunu ve bakım ürünleri ile fırçalanarak temizlenmelidir.
  • Protezler fırçalanırken aşındırıcı madde kullanılmamalıdır.
  • Diş protezlerini temizlerken hekiminizin önereceği uygun fırça kullanılmalıdır.

Protezlere Alışma Süresi Ne Kadardır?

Protezler ilk takıldığı andan itibaren birkaç hafta ya da birkaç ay hastaya garip hissettirebilir. Yemek yerken ve konuşurken rahatsızlık hissi de oluşabilmektedir. Bu hissin ortadan kalkması için protezlere alışılması gerekir. Zamanla diliniz ve yanak kaslarınız protezi dengede tutmayı öğreneceğinden ilk safhadaki doygunluk ve gevşeklik hissi normal kabul edilir. Bu aşamada çok fazla tükürük akışının olması, dilin yeterince boşluk bulamaması, tahriş ve ağrılar normaldir. Eğer rahatsızlığınız artarsa hekiminizden yardım alabilirsiniz.