Diş sıkma (bruksizm) sebepleri nelerdir?

Stres, uyku bozuklukları, değişen beyin kimyası, ilaç kullanımı, sigara, alkol, travma, bazı hastalıklar ve kalıtım bruksizmin en belirgin sebepleridir.Genel olarak birçok faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Bruksizmin Çene Eklemi(temporomandibular eklem) Rahatsızlıkları ile İlişkisi Var mıdır?

Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının oluşumunda 5 ana faktör etkilidir.Bunlar; oklüzyon, stres, derin ağrı iletisi, travma ve parafonksiyoneletkinliktir.Bu faktörlerden travma ve parafonksiyonel etkinlik bruksizmi kapsar.

Bruksizmin Tedavisi

İlaçlar yoluyla bruksizmin tamamen kaldırılması henüz mümkün değildir.Oklüzal yaklaşımlar bruksizm tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemlerdir .Geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz okluzal yaklaşımlar olarak iki tür yaklaşım mümkündür. Geri dönüşümsüz uygulamalar; dişlerde aşındırmalar, ortodontik veya restoratif işlemleri içerir.Geri dönüşümlü olan uygulamalar ise okluzalsplint yapımıdır.

OkluzalSplint Nedir?

Okluzalsplinlerbruksizmin etkilerinden çiğneme sistemini korumak ve ağrının tedavisi için kişiye özel olarak yapılır. Daha çok üst çenedeki dişleri kaplayan hasta tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli apareylerdir.