Diş sıkma (bruksizm) sebepleri nelerdir?

Stres, uyku bozuklukları, değişen beyin kimyası, ilaç kullanımı, sigara, alkol, travma, bazı hastalıklar ve kalıtım bruksizmin en belirgin sebepleridir.Genel olarak birçok faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıkar.

Bruksizmin Çene Eklemi(temporomandibular eklem) Rahatsızlıkları ile İlişkisi Var mıdır?

Temporomandibular eklem rahatsızlıklarının oluşumunda 5 ana faktör etkilidir.Bunlar; oklüzyon, stres, derin ağrı iletisi, travma ve parafonksiyoneletkinliktir.Bu faktörlerden travma ve parafonksiyonel etkinlik bruksizmi kapsar.

Bruksizmin Tedavisi

İlaçlar yoluyla bruksizmin tamamen kaldırılması henüz mümkün değildir.Oklüzal yaklaşımlar bruksizm tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemlerdir .Geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz okluzal yaklaşımlar olarak iki tür yaklaşım mümkündür. Geri dönüşümsüz uygulamalar; dişlerde aşındırmalar, ortodontik veya restoratif işlemleri içerir.Geri dönüşümlü olan uygulamalar ise okluzalsplint yapımıdır.

OkluzalSplint Nedir?

Okluzalsplinlerbruksizmin etkilerinden çiğneme sistemini korumak ve ağrının tedavisi için kişiye özel olarak yapılır. Daha çok üst çenedeki dişleri kaplayan hasta tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli apareylerdir.

Çene eklem rahatsızlığı kendisini farklı şekillerde belli eder. Çenenin açma kapama esnasında klik sesi çıkarması, çenenin kitlenmesi veya şiddetli ağrı bu belirtilerden bazılarıdır. Eğer çenenizde herhangi bir farklılık hissettiyseniz hemen hekiminize başvurmalısınız. Çünkü erken tanı tedavinin başarısını doğrudan etkiler.

Çene eklemi problemlerinde hastalar en çok;

  • Çene kemiğinden klik sesi gelmesinden
  • Kulakta, çenede, yüzde ve boyunda ağrıdan
  • Çiğnemede zorluk yaşanmasından
  • Ağzı açmada duyulan güçlükten
  • Çenenin bir tarafa kayarak açılmasından şikayet ederler.

Bazen de uzun yıllar ağrı görülmeden sadece çene kemiğinde tıklamaya benzer bir ses gelmekte ve uzun süre bu problem çenede tahribata yol açmaktadır.

Çene kemiği hastalıkların tanısında alanında uzman bir diş hekiminin muayenesi ve yüz, boyun, çene ve yüz ağrılarının tespiti gerekir.

Hastalar çene ve kulakta duydukları ağrıdan dolayı ilk başta genellikle kulak burun boğaz doktoruna giderler. Çünkü şikayetlerin sebebi olarak KBB hastalıkları düşünülür ve dişten kaynaklı bir ağrı olduğu akla gelmeyebilir.

Daha sonra hasta diş hekimine yönlendirilince ilk başta ayrıntılı bir muayene gerçekleştirilip hastaya çeşitli sorular sorulur. Bu esnada ağız içi, baş, boyun ve kas sistemi de incelenir.

Ayrıntılı muayene genellikle tanı koymada yeterli olur. Bazen MR ve tomografi gibi ek yöntemlere de başvurulabilmektedir.