Aynı günde diş çekimi implantların yerleştirilmesi ve sabit protezlerin hastaya teslimini sağlayan bir yöntemdir. 24 saat içerisinde hiç dişi olmayan hastalar estetik fonksiyon ve formasyona kavuşa bilmektedir. Bu yöntem dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanmaktadır.

Dişsiz çeneye hemen implant yerleştirilmesi üzerine kurulmuş kapsamlı bir sistemdir. Aynı gün içerisinde diş çekimine, implant yerleştirilmesine ve immediat dental restorasyon yapılmasına izin vermektedir. 

En büyük faydası anında sabit diş olanağı sunmasıdır. Hasta bir günde damak protezden kurtulmuş olur. Geçici sabit protez bile eski proteze göre ciddi bir konfor sunar. Bu sistemde ikinci cerrahi işleme gerek yoktur. Kalıcı protez aşamasına doğrudan ölçü alınarak başlanabilir. Kalıcı protez yapılıncaya kadar hasta geçici sabit protezlerini kullanabildiği için aynı konforu devam eder. Çok atrofik geniş kemik erimelerinin yaşandığı alt çeneye sahip hastalara sabit protez yapma olanağı sunar. Sinüs sarkmalarının olduğu üst çene arka  bölgelerde sinüs lifting yapmaya gerek kalmadan sinüsten kaçarak sabit diş yapma olanağı sunar. Bu sayede daha travmatik büyük bir cerrahi işlemden hastayı kurtarmış olur. Sistem Çok daha uzun implant yerleştirilmesine  imkan verdiği için daha az implantla sabit diş yapılmış olur. (alt çenede 4 adet, üst çenede 6 adet) Kalıcı protez hibrit şekilde yapılabildiği için pembe diş eti estetiği sağlanabilir.

Fast & Fixed İmplant Yöntemi

Bu yöntemin en büyük avantajı hastaya sabit diş olanağı vermesidir. Bu sayede damak protezinden kurtulan hasta daha konforlu bir protez ile kaliteli bir yaşam sürer. Geçici protez aşaması bile oldukça rahattır ve cerrahi işleme gerek duyulmaz. Kalıcı protezler için ilk başta hastadan ölçü alınır ve bu safhada geçici protezler kullanıldığından hasta gündelik hayatından kopmamış olur.

Bu yöntemin hastaya verdiği imkanlar şunlardır:

  • İleri cerrahiye gerek kalmaz.
  • Pratik ve kolay bir şekilde implant ve protez yapılır; bu sayede hem zamandan tasarruf sağlanır hem de maliyet azaltılır. Çünkü ileri cerrahi ayrı bir maliyet gerektirmektedir.
  • Hasta aynı gün içinde geçici protezlere sahip olur.
  • Hasta gündelik yaşamına devam eder ve sosyal aktivitelerinden uzaklaşmaz. Yine yeme içme ve konuşma problemi de görülmez.

Hangi şartlarda Fast & Fixed yöntemi ile 1 Günde Sabit Diş uygulanabilir?

Bu yöntem uygulanmadan önce tomografik görüntüde ölçümlerin doğru yapılması ve süreç iyi bir şekilde planlanması gerekir. İmplantların çene kemiğine olabildiğince stabil yerleştirilmesi gerekir. Geçici protezler konforlu ve aynı zamanda da dayanıklı olmalıdır. Eğer hastanın dişsiz olan çenesinde yeterli ve yoğun kemik miktarı varsa, dişlerin çekilmesi gerektiğinde çekim soketleri iyi bir şekilde temizlenmişse veya temizleme imkanları varsa, ağız hijyeni çekim öncesinde yeterli oranda yapılmışsa, hekimin bu uygulama için bilgi ve deneyimi bulunuyorsa, geçici protezleri yapabilecek teknolojik imkânlar ve laboratuar hizmeti bulunuyorsa bu yöntem ile tedavi uygulanabilir.