Diş ojesi, diş çürüklerini önlemek amacıyla uygulanan bir tedavidir. Arka dişlerin çiğnemeyi sağlayan yüzeylerinde çatlaklar ve yarıklar bulunmaktadır. Bu yarık ve çatlaklar içerisinde yemek artıkları sıkıştığı ve temizlemesi zor olduğu için çürük oluşumuna çok yatkındırlar. Yiyecek artıkları ve bakteriler bu girintilere yerleşip diş çürüğü tehlikesi yaratırlar. Fissür örtücüler, arka dişlerinüzerindeki bu çukurlara uygulanan ve diş minesine yapışarak koruyan şeffaf veya beyaz renkte sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Sıvı olması sayesinde diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz. Ayrıca beyaz veya şeffaf renkte olduğu için dışarıdan fark edilmezler.

Fissür Örtücüler Kimlere Uygulanır?

Sıklıkla çocuklara ve gençlere uygulanmaktadır. Ayrıca çocukların diş fırçalamaya başladıkları dönemde etkin ve de doğru fırçalama ile ağız içi diş temizliği yapamadıkları için arka dişlerinde

çürükler oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle daimi dişleri çıkmış her yaşta çocuğa uygulanmalıdır.

Tedavi Nasıl Uygulanmaktadır?

İşlem yapılacak dişlerdeki çürük durumu kontrol edilir. Dişin temizliği yapıldıktan sonra hazırlanan karışım dişin dış yüzeyine sürülmektedir. Uygulama hazırlanan karışımın yumuşak bir fırça yardımıyla dişe kolayca sürülmesiyle yaklaşık birkaç dakika sürmektedir. Enjeksiyon veya delme işlemi yapılmadığı için tamamen acısız bir işlemdir. Bu basit işler sayesinde çocuklar hem dişçi koltuğunda oturmaya alışır hem de diş sağlığı için önemli bir koruyucu adım atmış olur.

Fissür Örtücüler Ne Kadar Süre Ağızda Kalır?

Fissür örtücüler zamanla aşınma ihtimali olsa da uzun yıllar boyunca %85-90 oranında kalıcılığını sağladığı tespit edilmiştir. Sert gıdaların tüketilmesi veya diş gıcırdatma gibi etkenler bu örtücülerin kırılmasına sebep olabilmektedir. Fissür örtücülerin dişe uygulanması esnasında diş yüzeyine ve minesine en iyi şekilde tutunacak şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede diş üzerinde kalma ömrü de uzun olur. Fissür örtücülerin düşmesi durumda tekrardan uygulanması mümkündür. Çocuğunuzun ağız sağlığına ve hijyenine dikkat etmesi ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda dişlerde çürük oluşumu kaçınılmaz olacaktır.