Özellikle çocuk diş hekimliğinin (pedodontinin) ilk ve en önemli amacı problem olmasını önlemek yani koruyucu diş hekimliğidir.

Erken ve düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde süt dişi değişimleri boyunca dişlerde oluşabilecek çapraşıklık,iskeletsel problemler (örneğin parmak emme alışkanlığına bağlı sorunlar) ve diğer ortodontik problemlerin önüne geçilmesi daha kolay olacaktır. Koruyucu diş hekimliğinde pedodonti ile birlikte ortodonti ana bilim dalının da önemi büyüktür.

Koruyucu diş hekimliği ile parmak emen çocuklarda oluşabilecek problemler, biberon emen çocuklarda biberon çürüğünün oluşumu gibi risklerin önüne geçilmiş olur.

Hekimin aile desteği ile yapacağı en önemli işlem çocuğa doğru ve etkili fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.

Koruyucu tedavilerin başında flor uygulaması gelir. Topikal flor uygulaması dişlerin çürüğe eğilimini önemli ölçüde engelleyecektir.

Süt dişi, travma veya çürük sebebiyle erken kaybedildiğinde yerine yapılacak olan yer tutucu ile diğer dişlerin kayması engellenir ve kaybedilen dişin altından gelecek daimi dişin yeri korunmuş olur.

Fissur sealent(fissür örtücü) işlemi ise dişin oluk yapısının derin olduğu çocuk ve erişkin hastalarda uygulanır. Özellikle 6 yaşında ilk çıkan daimi büyük azı dişinin oluklarının opak diş renginden farklı akıcı bir malzeme ile kapatılmasıdır. Dolgunun renginin daha opak olması bütünlüğünü kaybettiğinde aile ve hekimin yenilenmenin gerekliliğini anlaması açısından önemlidir.

Pedodonti yani çocuk diş hekimliğinin başlıca amacı daha diş problemleri ortaya çıkmadan önce çocuğun diş sağlığını devam ettirecek koruyucu önlemleri almaktır. Koruyucu diş hekimliği ilk dişlerin sürülmeye başlandığı 6. Aydan itibaren başlar ve ömür boyu devam eder. Hem çocuğun hem de anne babanın diş ve ağız sağlığını sürdürmek için gerekli olan koruyucu diş hekimliğinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için anne baba ve hekim arasında sıkı bir işbirliğinin olması önemlidir.

Erken yaşlarda ve düzenli diş kontrolleri sayesinde süt dişleri değişirken oluşabilecek problemleri, çapraşıklık sorununun, parmak emmeye bağlı olarak ortaya çıkan iskeletsel sorunların ve başka ortodontik hastalıkların önüne geçilmiş olur. Koruyucu diş hekimliği pedodontinin yanı sıra ortodontiden de yardım alır.

Koruyucu diş hekimliği ile parmak emen veya ileri yaşlara kadar biberon kullanan çocuklarda oluşabilecek riskler en aza indirilir. Hekim ilk önce aile ile iletişime geçerek çocuğa doğru ve düzenli fırçalama alışkanlığı kazandırmaya çalışır. Koruyucu uygulamalardan ilki flor işlemidir. Bu sayede dişlerin çürümeye olan eğilimleri en aza indirilir.

Bazen süt dişi çeşitli travmalara ve çürüklere bağlık olarak kaybedilebilir. Böyle bir durumda daha sonra sürecek daimi dişlerin yerini korumak, diğer dişlerin kaymasını önlemek amacı ile yer tutucu uygulaması yapılır.

Dişin oluk yapısının derin olduğu hastalarda ise genellikle Fissur sealent(fissür örtücü) uygulaması yapılmaktadır. Bu işlem esnasında 6 yaş civarında süren kalıcı azı dişlerinin üzeri farklı renkte opak bir malzeme ile kaplanır. Dolgunun opak rengi malzemenin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda hekime bilgi verir. Bu opaklık azaldığında işlemin yenilenmesine ihtiyaç duyulur.

Çocukluk Döneminde Koruyucu Diş Hekimliği

  • Düzenli hekim kontrolü
  • Diş gelişiminin doğru takibi
  • Düzenli ve sağlıklı diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması
  • Diş ipinin doğru olarak kullanılmasını sağlamak
  • Çocukta çürümeye meyilli ve riskli dişlerin tespit edilip önlem alınması
  • Pedodontistinizin uygun gördüğü sürelerde flourid uygulamasının yapılması
  • Fissür örtücü uygulaması
  • Parmak emme, tırnak yeme, biberon kullanma gibi alışkanlıkların tespit edilip önlenmesi
  • Dengeli ve uygun beslenme alışkanlığı oluşturma
  • Önleyici veya koruyucu ortodontik tedaviler