Özellikle çocuk diş hekimliğinin (pedodontinin) ilk ve en önemli amacı problem olmasını önlemek yani koruyucu diş hekimliğidir.

Erken ve düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde süt dişi değişimleri boyunca dişlerde oluşabilecek çapraşıklık,iskeletsel problemler (örneğin parmak emme alışkanlığına bağlı sorunlar) ve diğer ortodontik problemlerin önüne geçilmesi daha kolay olacaktır. Koruyucu diş hekimliğinde pedodonti ile birlikte ortodonti ana bilim dalının da önemi büyüktür.

Koruyucu diş hekimliği ile parmak emen çocuklarda oluşabilecek problemler, biberon emen çocuklarda biberon çürüğünün oluşumu gibi risklerin önüne geçilmiş olur.

Hekimin aile desteği ile yapacağı en önemli işlem çocuğa doğru ve etkili fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.

Koruyucu tedavilerin başında flor uygulaması gelir. Topikal flor uygulaması dişlerin çürüğe eğilimini önemli ölçüde engelleyecektir.

Süt dişi, travma veya çürük sebebiyle erken kaybedildiğinde yerine yapılacak olan yer tutucu ile diğer dişlerin kayması engellenir ve kaybedilen dişin altından gelecek daimi dişin yeri korunmuş olur.

Fissur sealent(fissür örtücü) işlemi ise dişin oluk yapısının derin olduğu çocuk ve erişkin hastalarda uygulanır. Özellikle 6 yaşında ilk çıkan daimi büyük azı dişinin oluklarının opak diş renginden farklı akıcı bir malzeme ile kapatılmasıdır. Dolgunun renginin daha opak olması bütünlüğünü kaybettiğinde aile ve hekimin yenilenmenin gerekliliğini anlaması açısından önemlidir.