Diş hekimlerinin ilk kez kullandıkları andan bu zamana lazerli tedavi yöntemlerinin oldukça büyük bir gelişim kaydetmiştir. Şu anda diş hekimliği alanında farklı dalga boyutlarına sahip 10?dan fazla lazer sistemi kullanılmaktadır. Birçok tedavi şekli lazer destekli veya tamamen lazer kullanılarak yapılmakta olup gelecek yıllarda lazerin diş hekimliği alanında çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü yapılan araştırmaların ve incelemelerin çoğu lazerli tedavi sistemlerini geliştirme üzerinedir. Lazerlerin geliştirilmesi tedavilerin daha hızlı ve kaliteli bir şekilde uygulanmasına zemin hazırlar.

Diş hekimliğinde kullanılan lazerler daha pratik olmalarının yanı sıra oldukça da küçük hacimlidir. Lazerlerin özellikle yumuşak dokular üzerinde etki alanı daha büyüktür. Lazerle çürüklerin yanı sıra cerrahi operasyonlarda yapılabilir. Bu işlemler yapılırken çoğu kez anesteziye de gerek duyulmayabilir.

Günümüzde lazerlerin kullanım alanları nelerdir?

Lazerler daha çok implant tedavilerde kullanılır. Bu sayede oldukça hassas bir şekilde ve hekimin tam da istediği boyutlarda yuvalar kolaylıkla açılmaktadır. Bir başka uygulama ise tarayıcı sistemi kullanarak kuron ve inley/onlay için biçimlendirme yapmak ve yine diş hekimliğinde çok kullanılan CAD/CAM gibi yüksek teknolojiyi lazer sistemine kombin ederek yeni ve modern tedavileri kullanmaktır.

Tedavileri tamamen lazerle yapılan veya lazerle kombinlenen tedaviler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Lazer destekli uygulamalardan en çok bilineni ise ileri derecede ciddi vakalarda başarı oranı yüksek olan kanal tedavisidir. Lazerler bunun dışında cerrahi operasyonlarda da oldukça sık kullanılır. Cerrahi alanda başka bir cihaza gerek kalmadan sadece lazerle tedavi gerçekleştirilebilir. Bu sayede hem hızlı hem de oldukça kaliteli bir tedavi sunma imkanı yakalanır. Çürük tedavisi için de lazer kullanılabilir ve bunun için anesteziye de gerek duyulmaz. Lazerle çürük tedavisi daha çok dental korkuları olan kişilerde ve çocuklarda uygulanır. Bunların dışında ortodontik vakalarda, implant tedavisinde, implant çevresinde doku ve kemik kaybına sebep olan iltihaplanmaların tedavisinde de lazerden yararlanılabilir. Yine diş beyazlatma işlemlerinde de en çok kullanılan yöntem lazer desteklidir. Bu yöntemlerin bazılarında lazer tek başına bazılarında ise uygulanan dental tedavilere kombin edilerek kullanılmaktadır.