Ozon uygulamasının temel amacı mikroorganizmaların ölmesini sağlamaktır.

Kullanım alanları:

Aft ve uçukların tedavisinde ve ağrının engellenmesinde

Dişeti tedavisi sonrası iyileşmenin hızlandırılmasında

Cerrahi işlem öncesi dezenfeksiyonun sağlanmasında

Cerrahi  işlem sonrasında yara iyileşmesinin hızlandırılmasında

İmplant cerrahisi sonrası periimplantitisin  (çevre dokuların iltihaplanması) önlenmesinde

Protez sebebiyle oluşmuş mantar enfeksiyonlarının tedavisinde

Başlangıçta dental ozon cihazları sadece ağız içi yumuşak dokularında kullanılmaktaydı. Günümüzde ise yumuşak dokuların yanı sıra sert dokularda da bu cihazlardan faydalanılmaktadır.

Üç oksijen atomu döngüsel yapıda bir araya gelerek ozonu oluşturur. Ozon doğal olarak bulunan bir bileşkedir. Antimikrobiyal olmasının yanında dezenfektan özelliği ve dokuları iyileştirme gücü sayesinde ozon, diş hekimliğinde de sıklıkla yer verilen bir tedavi şekli olmuştur.

Ağızdaki yaralar ozon sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşebilir. Diş çürükleri derinse mikroptan temizlenebilir ve başlangıç aşamasındaki çürükler de tedavi edilebilir. Kanal tedavisi yapılırken kanal içindeki mikropları temizleyebilmektedir. Ozon aynı zamanda bakterileri de öldürdüğünden diş tedavisi yapılan bölgeyi steril hale getirmek için de kullanılır. Bu sayede diş mineleri güçlenmekte ve direnç kazanmaktadır.

Diş eti tedavisi yapıldıktan sonra diş etlerine ozon uygulanarak diş etlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşmesi sağlanabilir. Yine bakterileri uygulandığı bölgeden uzaklaştırabildiği için  periodental tedavilerde ağrının giderilmesi konusunda da oldukça etkilidir.

Ozon tedavisi nasıl yapılır?

İlk önce dişteki çürük seviyesi ölçülür. Daha sonra diş tükürükten iyice temizlenip ozon tedavisi uygulamasına geçilir. Bunun için dişe uygun bir başlık seçilir ve bu başlık üzerinden yaklaşık yarım saat kadar ozon uygulanır. Bunu yaparken healozon oksijeni ozona çevirerek bu gaz bileşimi bir tüp yardımı ile pompalanır ve sızdırmaz silikon başlıklara verilir. 30 saniye işlem devam ettikten sonra ozon vakumlanarak tekrar oksijene dönüştürülür. Ozon tedavisi sayesinde çürüklere sebep olan bakteriler güvenilir bir şekilde ortadan kaldırılır. Böylece çürükler temas gerekmeden ve ağrı duymadan kısa sürede yok edilebilir.

Ozon verilen dişte bulunan bakteriler, virüs ve mantarlar tamamen yok edilir. Böylelikle ağız içi steril hale gelmiş olur. Çürüğe sebep olan bakteriler yok edildikten ve ağız içi ph dengesi korunduktan sonra hekim hastaya uygun gargara ve diş macunu önerisinde bulunur. Bu macun ve gargaralar tükürükle birleşerek malzemenin içindeki fluorid, fosfat, kalsiyum ve çinko gibi maddelerin diş üzerine çökmesi sağlanarak yeniden bir yapılanma elde edilir.