Pembe Estetik (Dişeti Estetiği)

Pembe Estetik Nedir Niçin Yapılır?

Diş eti düzenlenmesi, Gingivektomi, Gingivoplasti kavramlarının hepsi pembe estetiğin sağlanması içi kullanılır.

Günümüz teknolojisi ile dişetleri düzenlemesi lazer ile ağrısız ve kanamasız şekilde yapılabilir.

Pembe Estetik gerektiren durumlar nelerdir?

Dişlerin dudakla uyumuna yardımcıdır. Özellikle gülümserken diş etlerinin olması gerekenden daha fazla gözüktüğü durumlarda yapılır.

Diş eti seviyeleri arasında düzensizlik olduğunda  bir diş uzun, bir diş kısa görünür. Tam bir simetri sağlamak için diş eti boyları da mutlaka uyumlu olmalıdır.

Özellikle diş eksikliklerinde birbirinin yerine kayan dişlerin formunu düzeltmek gerekir ancak tam estetik sağlamak için mutlaka dişeti formu da düzenlenmelidir.

Köpek dişi (Kanin) arkasında kalan dişlerin görünmemesi ve karanlık bir boşluk oluşturması durumunda da dişeti düzenlemesi yapılarak dudak desteklenir ve daha düzgün bir gülümseme görünümü sağlanır

Dişeti Hastalıkları

Diş çevresi dokuları (dişeti, çene kemikleri, periodontal ligament ve kök yüzeyini örten sement dokusu), dişleri ağızda tutan ve dış etkenlere karşı koruyan yapılardır. Bu dokuların iltihaplanması ve yıkımı, dişlerin sallanmasına ve kaybına neden olabilir.

Dişeti iltihabı neden olur?

Dişeti iltihabı, dişler üzerindeki plak tabakası ve içerdiği bakteriler nedeniyle meydana gelir.

Dişeti iltihabının belirtileri nelerdir?

Dişeti iltihabının en önemli ve ilk bulgusu kanamadır. Dişeti iltihabı ve diğer dişeti hastalıkları ağrısızdır (apse hariç), dolayısıyla sıklıkla gözden kaçar ve ihmal edilir. Dişlerinizi fırçalarken veya durup duruken dişetleriniz kanıyorsa mutlaka diş hekiminize muayene olmanız gerekir.

Dişeti iltihabı ilerlerse ne olur?

Dişetindeki iltihap tedavi edilmez ve ilerlerse, diş çevre dokularına ilerleyebilir ve çene kemiğinin yıkımına neden olarak, dişeti çekilmelerine, dişlerde sallanmalara ve en sonunda diş kaybına neden olabilir.

Dişeti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Dişeti hastalıklarının tedavisi hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir. Amaç hastalığa neden olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Esas etken bakteri plağı olduğu için ilk aşamada diştaşı temizliği ve

eğer gerekliyse derin dişeti dokularının temizliği (küretaj) yapılır. Bu tedavilerle tam olarak iyileşme sağlanmazsa dişeti cerrahisi uygulanır. Dişeti hastalıklarının tedavisinde en önemli basamak düzenli aralıklarla kontrollerin yapılması ve ağız hijyeninin sağlanmasıdır.

Dişeti hastalıklarının genel sağlığa zararı var mıdır?

Ağzımız vücudumuz ile direkt bağlantısı olan tek organımızdır. Bu bölgedeki herhangi bir hastalık ve iltihap vücudumuza sürekli bakteri karışmasına neden olur. Özellikle kalp ve şeker hastalığı olan bireyler dişeti hastalıklarından kötü yönde etkilenirler.

 İmplant çevresi dokuların iltihabı (Peri-implantitis)

Ağızda mevcut olan implantların çevresindeki yumuşak dokuda başlayan, tedavi edilmediğinde implantı çevreleyen kemiğin erimesine ve hatta implant kaybına yol açabilen bir durumdur. Bu sorun, cerrahi işlem sırasında yapılan hatalar, implant destekli proteze gelen kuvvet dağılımının iyi olmaması, ya da implantlar yerleştirildikten sonra ağız hijyeninin yetersiz olması gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Peri-impantitis tedavisi nasıl yapılır?

Eğer iltihap yalnızca yumuşak dokuyla sınırlıysa, iltihaplı dokular cerrahi bir işlem gerekmeksizin temizlenir. Bu amaçla lazerler oldukça sık kullanılmaktadır.

Eğer iltihap kemik dokuyu etkilemiş ve implant çevresindeki kemiğin yıkımına neden olmuşsa, cerrahi yöntem ile bölgenin açılıp temizlenmesi gereklidir.

Dişeti Çekilmesi

Dişeti çekilmesi nedir?

Dişetinin mine seviyesinin altına inerek, dişlerin kök yüzeylerinin açığa çıkmasıdır.

Dişeti çekilmesinin nedenleri nelerdir?

Hatalı diş fırçalama, diştaşı birikimi, anormal kas yapışıklıkları (frenlum bağlantıları), dişeti hastalıkları, hatalı yapılmış dolgu veya protez kenarları gibi faktörler dişeti çekilmesine yol açabilirler.

Diş eti çekilmesi hangi sorunlara yol açabilir?

Diş eti çekilmesi, diş üzerinde plak birikmesine bağlı olarak kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik problemlere yol açabilir. Çekilme miktarı çok artmışsa, diş desteğinin kaybolması nedeniyle diş kayıpları yaşanabilir.

Dişeti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

İlk önce, çekilme nedeniyle kök yüzeyinde oluşmuş hasarlar dolgu vb. yöntemlerle tedavi edilir ve uygun vakalarda çekilme bölgesi cerrahi yöntemlerle kapatılabilir.

Dişeti çekilmesinde nasıl bir cerrahi uygulanır?

Dişeti çekilmesinin olduğu bölge kişinin kendisinden (damak) alınan greftlerle veya yapay greft materyalleri kullanılarak ya da çekilmenin olduğu bölgenin yanındaki sağlam dişeti kaydırılarak çekilme kapatılabilir.

Bu cerrahiler lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında ağrı duyulmaz. Operasyon sonrasındaki iyileşme sürecinde ağrı kesicilerle kolayca geçebilen şiddetli olmayan bir ağrı olabilir.

Dişeti cerrahisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Cerrahi sonrasında, bölgenin travmadan uzak tutulması gereklidir. Bu nedenle, sert yiyeceklerden kaçınılmalı ve bölge temiz tutulmalıdır. İyileşme sürecinde sigara içilmemelidir.

Frenektomi

Frenlum nedir?

Frenlum, dişeti ile dudak, dil ve yanak arasında bulunan kas bağlantılarıdır. Ağız içersinde genellikle üst ve alt orta kesici dişler arasında, yanak ile arka dişler arasında ve dil altında bulunur.

Frenulumlar hangi durumlarda problem yaratır?

Frenulumlar özellikle normalden büyük ve kalın olduklarında ve dişin kenarına çok yakın bağlandıkları zaman diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Özellikle alt ve üst orta dişler arasında normalden kalın ve büyük frenulum olması dişlerin arasında diestema adı verilen boşlukların kalmasına neden olarak estetik sorunlara yol açar.

Frenulumlar problem yarattıklarında neler yapılabilir?

Frenulumlar diş eti çekilmesi ve diş eti hastalığı oluşturabilecek düzeyde diş eti kenarına yakın konumlandığında o bölgeden uzaklaştırılır. Üst ve alt kesici dişlerin arasında yer alıp dişler arasında boşluğa neden olduklarında ise önce frenulum alınmalı sonrasında ise dişlerin birleşmesi için ortodontik tedavi uygulanır.

Frenektomi nedir?

Frenlumun alınma işlemine frenektomi adı verilir.

Frenektomi nasıl bir işlemdir?

Frenektomi işlemi genellikle lazer yardımıyla yapılır, lazer sayesinde işlem hem kısa sürer hem de kanamasız olur. Ancak frenlum çok büyük veya derinse,bu bağlantının cerrahi olarak çıkartılması ve dikiş atılması gerekebilir. Bu durumda dikişler 1 hafta sonra alınır.