Estetik diş hekimliği; son dönemlerde dünyanın yanı sıra ülkemizde de oldukça popüler hale gelmeye başladı.

Günümüzde diş beyazlatma, lamine, zirkonyum, diş eti manikürü, lazerle diş etlerine şekil verme, yeniden konturlama vb. daha önceden de mevcut olan pek çok uygulama; diş hekimliği kapsamında değerlendiriliyor.

Estetik diş hekimliği ile sadece eksik olan dişlerin yerine yeni yapay dişlerin koyulması ya da diş çürüklüklerinin doldurulması hedeflenmiyor. Aynı zamanda hastaya diş ve diş eti bütünlüğü kazandırmak, dişlerinin ve gülüşünün daha estetik ve güzel görünmesini sağlamak da amaçlanıyor. Örneğin; diş etleri en az 2-3 mm gözüken hastalarda bu miktar 1-2 mm?ya kadar indirilerek, hastanın daha genç görünmesi sağlanabiliyor.

Porselen Laminata Veneer

Bu uygulama; dişlerin rengini ve şeklini değiştirebilmek adına dişlerin ön kısımlarına yapılıyor.

Uygulama esnasında genellikle porselen malzemeler tercih edilse de bazen de plastik esaslı malzemeler de kullanılabiliyor.

Bondingden daha uzun ömürlü ve dayanıklı olan laminata veneer uygulamasının mutlaka titizlikle ve steril bir laboratuar ortamında yapılması gerekiyor.

Bu uygulama;

  • Dişlerin arasında boşluk yani aralıklar bulunan,
  • Dişleri yıpranmış ya da kırılmış olan,
  • Dişleri kalıcı olarak renklenmiş ya da lekelenmiş olan,
  • Dişlerinin şekli kötü ve biçimsiz

Porselen Laminate Veneer Nasıl Bir  Tedavidir?

hastaların yanı sıra dişlerinde çok ciddi çapraşıklıklar mevcut olmayan kişilere de uygulanabiliyor.

Uygulama esnasında öncelikle dişler; yaklaşık olarak 0.5 mm ön yüzeylerinden aşındırılıyor. Bazı durumlarda aşındırma yapmadan da uygulama yapılabilmektedir. Ölçü alındıktan sonra porselen laminalar; teknisyen tarafından hazırlanıyor.

Tırnak kalınlığında olan ve görünümü ile kabuğu andıran bu porselenler, hastanın doğal dişlerinin üzerine yapıştırılıyor.

Renksiz ve şeffafa yakın bir renkte olan porselenler; hastanın dişinin rengine, uzunluğuna ve büyüklüğüne uygun olarak hazırlandığından hastaya doğal bir görünüm sunuyor.

Porselen kaplamalar; rengini kaybetmiş, yıpranmış, lekelenmiş, eğri, aralıklı dişlerin daha güzel ve estetik görünmesini sağlıyor. Bu uygulama ile dişlerdeki seviye ve pozisyon farklılıkları da giderilebiliyor.

Porselen Laminate Veneer Nasıl Bir Tedavidir? 

Yaprak porselen olarak da isimlendirilen, kalınlığı oldukça ince olan Porselen Laminate Veneer; istenilen renk, boy ve formda hazırlanabiliyor. Ardından bu porselen tabakası, dişin ön yüzeyine yapıştırılıyor.

İlk muayene esnasında dişler kesilmeden önce ölçü alınıyor ve bu ölçüden alınan model ile laboratuar ortamında mum model hazırlanıyor.

Ayarlanan bu model yardımıyla randevu esnasında hastaya dişlerinin nasıl bir görünüme kavuşacağı hasta ağzında gösteriliyor. Doktor ile hastanın fikir birliğine varması sonrasında alınan ölçü, laboratuara gönderiliyor.

Laboratuardan alınan laminaların provalarının tamamlanmasını takiben en ideal form için diş hekimi ve hasta, son kararını veriyor ve dişlere laminate porselenler yapıştırılıyor.

Porselen Laminate Veneer Avantajları Nelerdir?

İşlem esnasında çok az miktarda bir diş dokusu kesildiği için daha fazla diş dokusu korunmuş oluyor.

Aynı zamanda hasta, ilerleyen yıllarda porseleninin yapısının yol açtığı herhangi bir renk değişikliği ile karşılaşmıyor. 

Porselen Laminate Veneer Ne Kadar Sürede Yapılabilir?

İşlemin tamamlanması ortalama bir hafta sürebiliyor. Diş eti düzenlemeleri söz konusu olduğunda bu süre, daha da uzayabiliyor. Hazırlıklar bitip, dişler kesildiğinden sonra ise hasta, 7-10 gün içinde yeni ve estetik görünen dişlerine kavuşabiliyor.

Porselen Laminate Veneer Avantajları  Nelerdir?

Porselen Laminate Veneer Ağrılı Bir İşlem midir?

İşlem ile dişlerin ön yüzeyindeki mine tabakası kesildiği için hasta, bir süreliğine sıcak-soğuk hassasiyeti hissedebiliyor. Hasta, dilini kullandığında ön bölgede pürüzlü yüzeylerin varlığını duyumsayabiliyor. Hastanın estetik açıdan sorun yaşamaması adına dişler kesildikten sonraki bekleme döneminde hastaya geçici dişler hazırlanıp, takılıyor.

Porselenden Yapılan Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Hasta, ağız ve diş bakımını eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdiğinde ve 6 ayda 1 diş hekimine kontrol için düzenli olarak göründüğünde porselenlerini uzun yıllar boyunca kullanabiliyor. Bununla birlikte porselen laminaların kullanım süresi, hastadan hastaya değişiklik gösterebiliyor.