Şeffaf plak tedavileri günümüzde ortodonti tedavi kapsamında teknolojinin getirdiği en büyük yeniliklerdendir. Diş tellerine kıyasla sahip olduğu avantajlar sayesinde artık erişkin tedavisinde vazgeçilmezler arasındadır. Bir yandan dişlerindeki çapraşıklıkları yada boşlukların düzeltilmesini isteyen bir yandan da ağzında tellerin görünmesini istemeyen hastalar için şeffaf plak tedavisi kurtarıcı olmuştur.

Burada hastaların merak ettikleri en büyük soru bu tedavinin kendilerine uygun olup olmadığı konusudur. Aslında yapılması gereken sadece ortodonti uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir ortodontik muayenedir. İster tel tedavisi ister şeffafı plaklarla tedavi olsun her tıp branşında olduğu gibi teşhis ve tedavi planlamasının doğruluğu çok önemlidir. Yanlış bir teşhis ile yapılan tedavi planlamasında doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir. Bu sebepten muayenenin ve tedavinin ortodonti uzmanı tarafından yapılması elzemdir.

İlk muayene ile birlikte teşhis amaçlı alınan fotoğraf, ölçü ve röntgenlerin birlikte değerlendirilmesi ile yapılacak tedavi planlaması oluşturulur.

Şeffaf plak tedavisi sınırları içinde kalan tedaviler için bu yöntem uygunken dışarıda kalan tedavi planlamalarda yine tel tedavisinin uygulanması gerekir. Şeffaf plak tedavisi teknolojisi halen gelişmekte olduğundan ilerleyen dönemlerde tedavi sınırları daha da genişletilebilir.

Şeffaf plaklarla tedavi sınırları içinde olan bir ortodontik problem bu yöntemle kolaylıkla çözülebilmektedir. Tedavi öncesinde hastaların tüm tedavi boyunca kaç plak kullanacağı, tedavinin ne kadar süreceğini önceden bilmeleri de bu tedavinin avantajları arasındadır. Ayrıca bilgisayar simülasyonu ile dişlerinin tedavi sonrasındaki son halini de görebilmektedirler. Bu da tedavi motivasyonu açısından çok önemlidir.
Şeffaf plak tedavisi hastaya bağlı bir tedavi olduğundan yani hasta kontrolünde olduğundan günlük plak kullanım süresi olan 20-22 saatin altına düşülmemesi gerekmektedir. Aksi halde yeterli düzeltim sağlanamadığından plaklardan da yeterli verim alınamamaktadır. Bu sebepten bu tedaviyi isteyen hastaların kesinlikte plak kullanımı kurallarına uyması gerekmektedir.

Diş tellerinin olmadığı, rahatlıkla takılıp çıkarılabilen plakların neredeyse görünmez olduğu bir ortodontik tedavi erişkinlerin tercihleri arasında ilk sırada yer almaktadır.