BRUKS˜ZM

Diş Sıkma (Diş Gıcırdatma, Bruksizm) Nedir?

Dişlerin çiğneme yüzeylerine okluzal yüzey denir ve okluzal yüzeylerde sürekli ve kuvvetli temasa da bruksizm adı verilir.Bruksizm sonucu oluşan kuvvetler normal çiğneme kuvvetinin 3-4 katıdır. Çene eklemi (TME) hastalıklarının başında bruksizm (diş sıkma) gelir.

Diş Sıkma (Diş Gıcırdatma, Bruksizm) Etkileri Nelerdir?

Diş sıkmanın etkileri; yüz ve omuz bölgesindeki ağrılar sebebiyle yaşam kalitesinin düşmesi, huzursuzluk ve dişlerin okluzal ve kole bölgelerinde aşınmalarla farkedilir.

Diş sıkma, diş gıcırdatma sonucu eklemde görülen deformasyon ağız açıklığında kısıtlanmaya, eklemde açma kapama sırasında sese ve kaslarda, eklemde ağrıya yol açar.

Eklem ve kaslar dışında dişlerde de kırıklara, kole defektlerine ve hassasiyetlere sebep olur.

Parafonksiyonel

Diş sıkma veya gıcırdatma genetik, fiziksel ve psikolojik sorunlar ile ortaya çıkan dişlerin parafonkisyonel hareketidir.Diş hekimi öncelikle hastanın farkındalığını artırarak tedaviye başlar. Gündüz diş sıkan kişi diş sıktığının farkına vardığında sıkmayı azaltacak hatta tamamen bırakacaktır.Gece diş sıkan hastalarda ise tedavide hastaya özel okluzal splint (koruyucu plak) hazırlanır. Bu plaklar serttir ve hastanın kapanışına uygun olarak hazırlanır.

Çok ağrılı ve özellikle ağız açıklığının çok kısıtlanması durumunda çiğneme kası masseter kas içerisine uygulanabilir. Böylece diş sıkma sebebiyle aşırı kuvvetli hale gelmiş olan kasın etkisi azaltılır.

Diş hekimi ile birlikte çoğunlukla fizik tedavi uzmanı ve psikiyatrist desteği de gerekebilir.

Diş Sıkma (Diş Gıcırdatma, Bruksizm) Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bilgisayar ve telefon kullanırken boynun dik tutulması ve boyun, sırt kaslarını güçlendiren egzersizlerin yapılması önemlidir.

Yemek yerken çenenin çift taraflı kullanılması gerekir.

Yiyecekler küçük parçalar halinde kopararak yenmelidir.

Eklem ağrısı olduğunda kafein tüketimi azaltılmalıdır.

Koruyucu plak kullanımına özen gösterilmeli gün içerisinde de sıkma alışkanlığını azaltmak için kendi kendine sürekli hatırlatma yapılmalıdır.

Diğer Tedaviler