Dişlerin belirli boyutlarda küçültülerek çeşitli materyallerle kaplanması işlemine kron (kaplama) denir. Bu işlem estetik ya da fonksiyonel amaçlı yapılabilir. Eksik dişin önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülerek bu bölgeye kaplama yapılmasına ise köprü denir.

KRON-KÖPRÜ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Kron-köprü için dişler kesilerek küçültülür. Dişlerde hassasiyet olmaması ve ölçü alımı sırasında diş etinde ağrı olmaması için anestezi yapılabilir. Tedavi sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiç bir şey yenmemelidir.
  2. Küçültülen dişlere gerek duyulursa geçici restorasyon yapılabilir. Geçici restorasyon yapılana kadar hassasiyeti önlemek için sıcak-soğuk bir şey yenilip içilmemelidir.
  3. Kron-köprü restorasyonları, dişler canlı (vital) ise anestezi ile yapıştırılabilir. Simantasyon (yapıştırma işlemi) sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiç bir şey yenmemelidir.
  4. Kron-köprü restorasyonları bir bonding(yapıştırma) ajanı ile yapıştırılır. Simantasyonun tamamlanması için ışık ile ve kendiliğinden sertleşen ajanlar kullanılmaktadır. Restorasyon yapıştırıldıktan sonra ilk 2 saat bir şey yiyip içilmemelidir. İlk 24 saat restorasyonun yapıldığı bölgeyle çiğneme yapılmamalıdır.
  5. Restorasyon sonrası dişlerde hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet hissi yaklaşık 15 gün içerisinde her geçen gün azalarak sonlanmalıdır. Artarak devam eden veya zonklayıcı tarzdaki ağrılarda mutlaka hekime danışılmalıdır.
  6. Restorasyon yapıldıktan sonra ilk birkaç gün yükseklik, farklılık hissi olabilir, ilerleyen günlerde azalarak sonlanacaktır. Birkaç gün içinde bu hislerde azalma olmazsa hekime danışılmalıdır.
  7. Ağız bakımı (oral hijyen) porselen restorasyonların uzun süre kullanımı için çok önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  8. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler