Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Diş Hekimliğinde yapılabilen teşhis ve tedavilerin özel bir tarayıcı, bilgisayar, özel okuyucu program ve üretim ünitesi yardımıyla yapılmasıdır.

CEREC adı verilen akıllı bilgisayarın kamerası ile görüntü alınır ekranda yapılması istenen dişin tasarımı yapılır ve üretim ünitesinde 3 boyutlu olarak dişiniz hazırlanır. Hekiminiz tarafından size en uygun materyal seçimi zirkonyaempress porselen ve porselen kompozit karışımı malzemeler arasından seçilir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nedir?

Ölçü işleminde ölçü maddesi ölçü kaşığı kullanılmadığı için öğürme refleksi ortadan kalkar. Hassas ölçü sistemi sayesinde daha uyumlu dişler hazırlanabilir. Aynı gün içerisinde hekiminizle beraber yapılan tasarımı izleyebilir ve üretilen dişinizi ağzınıza taktırıp gidebilirsiniz.

Dünyanın globalleşmesine ve teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak hayatımızın her alanında hem kalite hem de hız anlamında büyük gelişmeler ortaya çıktı. Dijital yenilikler her alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de kendisini gösterip birçok uygulama hızla dijital tedavi yöntemlerinden faydalanmaya başladı. Dijital olanaklar diş hekimliğinde birçok uygulamanın artık daha kolay yapılabilir olması anlamına gelmektedir.

Dijital uygulamalar ölçü alırken hekimlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ölçü kaşıklarına ve ölçü maddelerine gereksinim duymadan yine hastada bulantı refleksi oluşturmadan çok kolay ve kusursuz bir şekilde ölçü alınabilmektedir. Dijital destekli tedavi işlemleri bilgisayar destekli cihazlarla yapılan oldukça modern bir restorasyon biçimidir.

Alınan ölçülere uygun olan tedaviler artık tamamen dijital ortamda yapılmaktadır. Dijital tasarım yapıldıktan sonra yine %100?e yakın bir hassasiyetle CAD-CAM sistemlerinin üretimine geçilmektedir. Dijital diş hekimliğinin avantajları elbette bunlarla sınırlı değil. Dijital diş hekimliği ile üç boyutlu görüntüleme yapılarak çenede bulunan bütün yapılar üç boyutlu olarak incelenip patolojik bir kusur hemen tespit edilmekte bu sayede yapılacak tedavi de hatasız olabilmektedir.

Bilgisayar destekli tasarım yapma imkanı ile birlikte madde kaybı yaşayan dişlerin tüm tedavileri hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Yine kaplama ve dolgular aynı seans içinde hastaya uygulanabilmektedir. Bir bölümü kırık olan ya da çürüyen, yine madde kaybı olan ve dolgulu dişlerde kaplama ve dolgu, dijital araçlarla çok kısa bir süre içinde eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bu sayede zamanı kısıtlı olan hastalar bu sistemle normal hayatlarına hemen dönebilme imkanına sahip olabilmektedir. Bilgisayar destekli diş hekimliği zamandan tasarruf sağlarken laboratuvar sürecini de ortadan kaldırır. Dolgu ve kaplamalar eski yöntemlere oranla çok daha hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Dijital yöntemler ve bilgisayar destekli diş tedavileri her yaştan hastaya güvenle uygulanabilir. Çok yoğun çalışıp tedavileri için vakit bulamayan, diş tedavisinin hemen yapılmasını isteyen hastalar bu yöntemi tercih edebilirler. Yine yurtdışından gelen hastalar için de dijital tedaviler oldukça kullanışlıdır.