ESTETİK DOLGULAR

Estetik dolgu uygulamaları; kırık restorasyonları, dişler arasındaki boşlukların kapatılması, şekil bozukluklarının kompozit veneerler ile düzeltilmesi olarak sıralanabilir.

Estetik dolgu malzemesi olarak kompozitler kullanılmaktadır. Kompozit materyali nanofil, mikrofil gibi parçacıklardan oluşur. Dişe uygulanan ve şekil verilen hamur kıvamındaki malzeme, led veya halojen ışık veren ışık cihazlarıyla sertleştirilir. Ön grup dişlerde estetik daha önemliyken arka dişlerde dayanıklılık daha önemlidir. Hekim kompozit seçimini bu parametreleri göz önünde bulundurarak yapar.

Günümüz teknolojisindeki hızlı değişimler sonucu artık diş minesinin özelliklerine çok yakın kompozitler üretilebilmektedir. Bu kompozitler özel yapıştırıcılarla diş yüzeyine eklenir ve hekim tarafından istenilen şekillendirmeler yapılarak bozuk diş görüntüleri daha estetik hale getirilebilir veya çürükler estetik olarak tedavi edilebilir.

 

INLEY-ONLEY RESTORASYONLAR NEDİR?

Çürük, kırık gibi sebeplerle diş dokusundaki kayıplar kompozit adı verilen materyal ile tamamlanmaya çalışılır. Dolgu yapabilmek için yeterli diş dokusu kalmadığında ise sağlam kalan diş dokusunu korumak için yapılan restorasyonlara inley-onley restorasyonlar denir.

Bu işlem; kompozit dolgu malzemesinin ağız dışında hazırlanması veya farklı kompozit-porselen içerikli malzemelerin gerek analog gerek dijital olarak hazırlanması ile yapılır.

Hastanın dişinin ve karşıt dişin durumuna göre kullanılacak materyal hekim tarafından seçilir.

Dijital ölçü yöntemleri (cerec) kullanılarak inley-onley restorasyonlar tek seansta yapılabilir.

 

Inley-Onleyrestorasyonların avantajı nedir?

-Sağlam kalmış olan diş dokusu korunur

-Estetiktirler

-Koltukta oturma ve ağzın açık tutulma süresini çok kısaltır

-Hassas uyumu sayesinde uzun ömürlüdür

 

 

PORSELEN LAMİNALAR

Porselen Laminalar Kimlere Yapılır?

-Kırık veya çapraşık dişleri olanlara

-Dişler arasında seviye ve renk farklılıkları olanlara

-Diş aralarında açıklık bulunanlara

-Hatalı fırçalama nedeniyle ön yüzeyleri aşınmış dişlere sahip olanlara

-Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere

-Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlara (uzun, kısa, küçük dişleri olanlara)

-Güldüğünde dişeti normalden fazla görünen kişilere

 

Porselen Laminalar Nedir?

Laminalar özellikle ön grup dişlerde uygulanabilen çok ince porselenlerdir. Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon (kesim) gerektirmeden

uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk

geçirgenliğinin çok iyi olması, estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

 

TAM SERAMİK PORSELEN KAPLAMA VE KÖPRÜ RESTORASYONLARI

Diş hekimliği alanında gelişen teknoloji sayesinde porselen kron ve köprü restorasyonlarının altında metal kullanımı zorunluluğu ortadan kalkmış ve alt yapısı seramik olan tam seramik restorasyonlar geliştirilmiştir.

Bunlar arasında; IPS alt yapılı porselenler ve zirkonyum alt yapılı porselenlerin kullanım sıklığı artmıştır.

 

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum materyali özellikle diş eti uyumunun çok iyi olması ve estetik olarak başarılı olması sebebiyle tercih edilen bir restorasyon materyalidir. Dişin kaplanması gerektiği durumlarda en estetik materyal tercih edilmeye çalışılır. Zirkonyum metal kaplamalara dayanıklılık açısından en iyi alternatiftir. Çoklu diş eksikliklerinde köprü protez yapılması gerektiği durumlarda en iyi estetik çözümü sağlar.

 

Empress diş nedir?

Malzemesi güçlendirilmiş cam olan diş restorasyonu işlemidir.

Metal porselenlerde metalin koyu rengi diş etinde karartı şeklinde kötü bir görüntü verir. Zirkonyum alt yapılı diş kaplamalarında da ışık geçirgenliği empress diş kaplamalarındaki kadar iyi değildir. Empress dişin en büyük özelliği, ışığı aynı diş gibi yansıttıkları için doğal görüntüde olmalarıdır. Bu özellik sebebiyle estetik diş hekimliğinde özellikle ön diş kaplamalarında Empress kaplamalar tercih edilmelidir. Özellikle ön dişlerde çok iyi sonuç

veren empress kaplamaların estetik başarısı oldukça yüksektir.

Fakat birden fazla diş eksikliğinin bulunduğu ön ve arka bölge köprülerinde empress yerine, estetik ve daha yüksek dirence sahip zirkonyum alt yapı tercih edilmelidir.

Open chat
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?