sparkling aligner 1Çapraşık dişlerin, diş ve çene uyumsuzluklarının ve alt-üst çene düzensizliklerinin tespiti ile koruyucu tedavilerin belirlenmesi ve tüm bu sorunların tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Çocukluk çağı erken dönem ortodontisi, koruyucu tedavi amaçlıdır. Koruyucu ortodontik tedavilerin başında, parmak emme, emzik kullanımı gibi sebeplerle çene kemiğinde oluşan sorunları önleyici tedaviler ve ağız solunumu gibi üst çene darlıklarında genişletme tedavileri gelir.

Koruyucu ortodontik tedaviler hareketli veya sabit apareyler çocuğun yaşı ve uyumuna göre seçilir.

Ortodontik tedavide birinci amaç dişlerinin estetiğinin düzeltilmesidir. İkinci amaç dişlerin sağlığı için çapraşık dişlerin düzeltilmesinin gerekliliğidir. Dişler ne kadar çapraşıksa diş fırçalama esnasında temizlenmeleri o kadar zor olmakta, diş taşı birikimi kolaylaşmakta, çürük ve diş eti problemleri daha sık meydana gelmektedir. Bir diğer amaç çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getiremeyen hastalarda diş kapanışlarının düzeltilmesidir. Ayrıca eklem rahatsızlığı ihtimalini arttıran kapanış bozuklukları varsa bunların tedavi edilmesiyle bu sorunun oluşmasının önüne geçilebilir.

Ortodonti tedavisi her yaşta uygulanabilir. Kullanılan ortodontik malzemeye göre ortodontik tedavilerin sınıflandırılması mümkündür.

1-Metal braketler ile tedavi: Dişler üzerine yapıştırılan metal braketler, ark telleri ve elastikler kullanılarak diş hareketleri sağlanır. Dişlerin arka yüzeyine yapıştırılarak yapılan tedaviye ise lingual ortodonti adı verilir.

2-Porselen braketler ile tedavi: Metal braketlere göre çok daha estetik olan porselen braketler kullanılarak yapılan tedavidir.

3- Şeffaf plaklar ile tedavi: İnvisalign adı ile de anılan şeffaf plak tedavileri günümüzde farklı birçok alternatif ismin oluşması ile hastaların çok daha kolay ulaşabildiği bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Hastadan alınan dijital ölçü ve fotoğraflar ile planlama yapılır, hasta tedaviye başlamadan dijital analiz üzerinde bitim sonrasını görerek ve tedavinin süresini bilerek ortodonti tedavisine karar verebilir. Şeffaf plakların estetik özelliğinin yanı sıra yemek sırasında çıkarılabildiği  için bir kısıtlaması olmaması ve ağız bakımının çok daha kolay yapılabilmesi de avantajları arasında yer almaktadır.

Ortognatik cerrahi

İskeletsel yani çene kemiklerinde bozukluğun olduğu durumlarda sadece ortodontik tedavi yeterli olamamaktadır. Ortodonti tedavisini takiben çene kemiklerinin konumları veya boyutları cerrahi olarak değiştirilir.

Alt çenenin çok ileride veya geride olduğu durumlarda, ön dişler ısırma esnasında kapanmıyorsa, alt ve üst dişler arasında büyük bir açıklık kalıyorsa çene kemiklerinin konumları veya boyutları cerrahi olarak değiştirilir.

Diğer Tedaviler