Gülümsemek; hem yüzümüzü güzelleştiren hem de güzelliğimizi ve mutluluğumuzu çevremize de yansıtabilmemizi sağlayan en önemli araçlardan biridir. Gülümsememizi ise sağlıklı, beyaz ve estetik görünen dişler aydınlatır.

En genel tanımıyla estetik diş hekimliği; diş ve diş etlerine yapılan ufak dokunuşlarla kişiye özel olarak gülüş hattının, diş etlerinin görünümünün, diş renklerinin ve uzunluklarının tasarlanması, dişlere kaybettiği fonksiyonun geri kazandırılmasıdır.

Estetik diş hekimliği ile kişiye uygun estetik bir gülüş tasarlanabilir. Bu tasarım esnasında hastanın yüz şekli, yaşı, sosyal konumu, cinsiyeti, dudakları, diş etleri ayrı ayrı ele alınır ve bu kriterlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve uyumları da göz önünde bulundurulur.

Detaylı estetik analizler sonrasında diş hekimi hastaya en çok yakışan gülüş tasarımını belirler. Estetik gülüş analizinde dudak ve dişlerin birbirleriyle uyumu, gülme hattı gibi etmenler; birer birer dikkate alınır. Diş hekimliğinin ve estetik sanatın birlikte değerlendirilmesi ile kişiye özel gülüş tasarımı sunulabilir.

Tasarım sürecinde kişinin dudak yapısı, güldüğü an kaç tane dişinin gözüktüğü, yaşı ve cinsiyeti de değerlendirilir.Bütün bunların sonucunda kişiye özel, ideal gülümseyiş tespit edilir.

Dişlerimizin nasıl göründüğü sosyal hayatımızda oldukça belirleyicidir. Gülüşümüz, karakterimiz ve iç dünyamız hakkında da bilgiler içerir. Ön dişlerin daha uzun ve iri olması sağlanarak, daha çekici bir dış görünüm elde edilebilir.

Gülüş tasarımı esnasında sosyal statü de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın kişilik yapısı ve sosyal durumu da gülüş tasarımında etkili olur.

Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Her birey; tamamen kendine özgü mizaca, yüz özelliklerine ve karakteristiğe sahiptir. Dişlerin tasarımı esnasında da kişinin görselliğinin bir parçası olan bu özellikler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu yüzden işlem esnasında hastanın dişlerinin ve dişetlerinin durumu, dişlerinin formu ve birbirleriyle olan oranları ve renkleri de değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

Tüm bunlar yapılırken hastanın yaşı, cinsiyeti, ten rengi, yüz oranı hepsinin de ötesinde hastanın gülüş dizaynından beklentisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Dijital gülüş tasarımında hastaya dair bütün ayrıntılar, önce dijital ortama aktarılır, ardından da özel tasarımlar aracılığıyla kişiye özgü gülüş tasarlanır. Dijital gülüş tasarımı, hekim-hasta iletişiminin en üst düzeyde yürütülmesini gerekli kılan, estetik diş hekimliğinde özel bir yeri bulunan bir uygulamadır. Daha çekici ve güzel bir gülüşe sahip olmayı dileyen herkes; dijital gülüş tasarımından yararlanabilir.

Son yllarda ‘Gülüş Dizaynı’ terimi diş hekimliğinde sıklıkla kullanılır olmuştur. Gülüş Dizaynı terimi ile estetik amaçların gözetildiği diş hekimliği uygulamaları anlaşılmalıdır. Yani çapraşık dişlerinin düzeltildiği ortodontik tedaviler, zirkonyum ve porselen kronlar, diş beyazlatma işlemleri, porselen ya da komposit lamineler, Gülüş Dizaynı içinde ele alınmaktadır.

Hastanın gülüşünü olumsuz bir yönde etkileyen çapraşıklıkların, diş aralarında aralık ve açıklıklarının tespiti durumunda laminate veneer restorasyon, diş beyazlatma, tam seramik restorasyon vb. ortodontik tedavilerden yararlanılmaktadır.

Gülüş Tasarımı

Kişi gülerken diş etlerinin fazla görünmesi, diş etinde asimetrinin mevcut olması, diş eti çekilmelerinin söz konusu olması, kişinin gülüşünü ve dış görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu gibi vakalarda hastaya dişeti estetiği, gingivoplasti, gingivektomi vb. uygulamalar yapılabilir.

Dişlerin ya da dişetlerine yapılan uygulamaların sonrasında kişinin yüzü ve karakteri ile uyumlu olan, kişiye en çok yakışan gülüş tasarlanmış olur. Gülüş tasarımı ile hastanın hem fiziki açıdan daha genç görünmesi hem de kendini ruhsal açıdan daha mutlu ve iyi hissetmesi sağlanabilir.