Çeşitli sebeplere bağlı olarak diş kayıpları yaşanabilir. Dişlerinin bir kısmı veya bir tanesini kaybeden kişi hem estetik hem de sağlık açısından birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalır. Bu vakalarda diş eksikliğini gidermek için protez yapma amacıyla kullanılan titanyum vida sistemi yani dental implant yapılır. Bu dental implantların görevi çene kemiğine yerleşip diş kökü görevi görmektedir. Diş eksikliği olduğu zaman başka dişlerde hasar meydana getirmeden eksik dişi tamamlamak ancak bu yöntem sayesinde mümkün olabilmektedir. Tamamen dişsizlik durumunda da özellikle alt çene bölümünde hareketli protezler bu implantlar sayesinde ağızda daha sabit hale getirilebilir.

Çok uzun yıllardır dişsiz olan çenelerde bulunan protezler kemikte yaşanan değişimlere paralele olarak zamanla uyumunu kaybedip ağız içinde hareket etmeye başlar. İmplantların üzerine yapılan protezlerde ise hareket etme olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü implantlar diş kökü görevi gördüğü için bu protezleri sabit tutar. İmplantlar hareketli protez istemeyen ve kemik tutuculuğu olmayan hastalara uygulanabilir.

İmplant tedavisinin süresi ne kadardır?

İmplant tedavisinin süresini hastanın kemik ve çene yapısı belirler. Bununla birlikte işlemin oldukça kısa bir sürede gerçekleştiğini söyleyebiliriz. İmplantlar yerleştirildikten sonra ortalama 3 ay boyunca implantın çene kemiğine uyum sağlaması beklenir, daha sonra protez yapımına geçilir. Son zamanlarda diş hekimliğinde yaşanan gelişmeler ışığında implantlar yerleştirildikten hemen sonra hemen protez yapımı da olabilmektedir. Bu sayede hasta uzun süre dişsiz kalmadan aynı gün içinde yeni dişleri ile normal hayata dönebilir.

İmplant Herkese Uygulanabilir mi?

Doku dostu olarak bilinen ve implant uygulamasında kullanılan titanyum çok dayanıklı ve vücutla da uyumlu bir maddedir. Titanyumun vücut dokusu ile uyumu oldukça yüksek olduğundan alerjiye veya farklı rahatsızlıklara yol açmaz. Vücudun yabancı maddelere karşı gösterdiği tepki titanyumda oldukça düşüktür.

İmplantın başarılı ve uzun ömürlü olması ancak doğru bir ağız bakımı ve düzenli kontroller ile mümkün olur. Uygulamanın ardından hastanın ağzına doğru bakım yapmaması, alkol ve sigara kullanması, başarı oranının düşmesinde etkili olmaktadır. Bu sebeple hekiminizin tavsiyelerine uymanız ve kontrollerinizi aksatmamanız önemlidir.

Operasyon Sonrası Ağız Bakımı

Operasyonun başarılı olması için mutlaka hekiminizin önerilerine kulak vermelisiniz. İşlemin ardından hekimin size vereceği tavsiyeler implantınızın ömrünü de uzatacaktır. Alkol, sigara ve kahve tüketimi implantın başarı oranını oldukça düşürecektir. Yine doğru ve etkili bir ağız bakımı da operasyondan sonra başarıyı artırıp kişinin hayat kalitesini yükseltecektir.

Diş implantlarının faydaları:

  • Eksik olan dişin boşluğuna yapıldığı için protez ve köprü yapımında olduğu gibi komşu dişlere herhangi bir zarar vermez ve diğer dişlerde aşındırma gerektirmez.
  • Hareketli protez kullanan hastalarda görülen yutma ve konuşma zorluğu implant tedavisinde görülmemektedir.
  • Oldukça uzun ömürlü ve başarılı bir işlemdir.
  • Sağlık açısından olduğu gibi estetik açıdan da hastanın beklentilerini karşılar.
  • Son zamanlarda oldukça popüler bir tedavi şekli olduğu gibi hastaya sağlam ve doğal dişlerin görünümde dişlere sahip olma imkanı verir.
  • Bir diş için olabildiği gibi birden fazla diş için de uygulanabilir.
  • Ülkemizde ve tüm dünyada başarı oranı en yüksek tedavi şekillerinden birisidir. Üstelik implantlar uzun ömürlü olması ile de tercih edilmektedir.
  • İmplantların son kullanma tarihleri yoktur. Doğru ağız bakımını sağladığı zaman uzun seneler boyunca kullanılabilir