Periodontal sebepler ile diş çevresinde tedavisi mümkün olmayan kemik kayıplarında, ortodontik tedavi sebebi ile çenede yer darlığında, aşırı madde kaybı olmuş ve restore edilemeyen dişler olduğunda, gömülü kalmış ve etrafında kistik oluşum görülen dişler için diş çekimi de bir tedavi yöntemidir. Diş çekimi lokal anestezi ile yapılır.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Diş çekimi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Uyuşukluk(local anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat)  hiçbir şey yenilip içilmemelidir.
  2. Çekim sonrası yerleştirilen tampon yarım saat sıkıca ısırılmalıdır. Sonrasında tampon çıkarılır ve yerine başka bir şey konulmamalıdır.
  3. Sızıntı şeklinde kanama 6-24 saat sürebilir. Pıhtı oluşamaması ve fazla kanama durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır.
  4. Pıhtı oluşmasını engelleyecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır. 24 saat boyunca tükürmek, gargara yapmak pıhtı oluşmasını engelleyip iyileşmeyi geciktirdiği için yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalı, çekim sonrası dik yastıkla yatılmalıdır.
  5. Diş çekimi sonrası kemik(soket boşluğu) açık kalacaktır ve bir enfeksiyon gelişmemesi için dikkat edilmelidir. 24 saat boyunca sıcak-soğuk, acılı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Sigara kullanılmamalıdır.
  6. Çekim sonrası ağrı olabilir. Hekiminize danışarak aspirin gibi kan sulandırıcı içermeyen ağrı kesici kullanılabilir. İşlem sonrası şiddetli ağrı ve kötü ağız kokusu olursa hekime danışılmalıdır.
  7. Diş çekiminde diş eti(flep) kaldırma veya kemik kaldırma gibi cerrahi işlemler gerekebilir. Cerrahi operasyon yapıldıysa ve dikiş atıldıysa operasyon bölgesi dil veya parmakla kurcalanmamalıdır. Kontrol randevusu mutlaka alınmalıdır.
  8. Cerrahi operasyon yapıldıysa işlem sonrası hekiminizin önerisi ile verilen buz kompresini 10 dakika uygulayıp 10 dakika ara ile gün boyu uygulamaya çalışılmalıdır.
  9. Diş çekimi sonrasında da ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Diş hekiminizin önerisi ile ertesi gün diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  10. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler