Çürüyen dişleri ve kırılan dişleri tedavi etmek, dişlerdeki şekil bozukluklarını düzeltmek, dişler arası boşlukların kapatılmasını estetik olarak sağlamak için yapılan restoratif tedavidir.

Amalgam dolgular hem içeriğindeki civa hem de estetik olmamasından dolayı günümüzde yerini neredeyse tamamen kompozit dolguya bırakmıştır.

DOLGU SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  1. Dolgu öncesi lokal anestezi yapılır. Tedavi sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiçbir şey yenmemelidir.
  2. 24 saat boyunca dolgu yapılan taraf ile mümkün olduğunca çiğneme yapılmamalıdır.
  3. Derin dolgu sonrasında; soğuk-sıcak ve basınca bağlı hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet hissi yaklaşık 15 gün içerisinde her geçen gün azalarak sonlanmalıdır. Artarak devam eden veya zonklayıcı tarzdaki ağrılarda mutlaka hekime danışılmalıdır.
  4. Dolgu sonrası dişler kapatıldığında oluşan ağrı yükseklikten kaynaklanabilir. Yükseklik hissi olduğunda mutlaka hekime danışılmalıdır.
  5. Dolgu sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  6. Özellikle ön diş estetik kompozit restorasyonlarında polisaj (cila) işleminin yenilenmesi gerekir. Kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler