Periodontal hastalıklar; dişi destekleyen diş eti ve diğer dokuların iltihabıdır. Diş eti iltihabının ilerleyip dişi çevreleyen alveol kemikte de hasara yol açmasıyla periodontitis oluşur.

Flep operasyonu, diş eti hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan doku kayıplarının tedavi edilmesi için diş etlerinin açılarak dişlerin kök yüzeyindeki ve alveol kemikteki bakterilerin temizlenmesi ile yapılan cerrahi uygulamadır. Cerrahi tedavi sırasında yumuşak doku greftleri, kemik greftleri ve membran gibi özel biyomateryaller de kullanılabilir.

FLEP SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

  1. Flep operasyonu lokal anestezi altında yapılan cerrahi diş eti tedavisidir. Cerrahi işlem sonrasında uyuşukluk(lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) bir şey yenilip içilmemelidir. Flep operasyonu sonrası yumuşak ve ılık gıdalar tüketilmelidir.
  2. Flep operasyonu sonrasında dişetlerine dikiş atılır. 7-10 gün sonrasında dikişlerin alınması ve iyileşmenin kontrol edilmesi gerekir. Kontrol randevusu alınmalıdır.
  3. Flep operasyonu sonrası ilaç veya gargara gerekli görülürse reçete edilir. Uygun görülen süre içerisinde düzenli kullanım önemlidir.
  4. Flep operasyonu sonrası ağız bakımı (oral hijyen) çok önemlidir. Operasyon sonrası diş fırçalama ilk gün yapılmaz, ertesi gün yumuşak diş fırçası ile dişler ve diş eti fırçalanmalıdır. Ara yüz temizliği mutlaka yapılmalıdır.
  5. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler