İmplant, çene kemiğine yerleştirilen vida şeklinde titanium yapay diş köküdür. İmplant cerrahisi lokal anestezi ile yapılır.

İMPLANT CERRAHİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. İmplant cerrahisi lokal anestezi ile yapılır. İşlem sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) yenilip içilmemelidir.
 2. Operasyon sonrası yerleştirilen tampon yarım saat sıkıca ısırılmalıdır. Sonrasında tampon çıkarılır ve yerine başka bir şey konulmamalıdır.
 3. Sızıntı şeklinde kanama olabilir fazla kanama olursa mutlaka hekime danışılmalıdır.
 4. Pıhtı oluşmasını engelleyecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır. 24 saat boyunca tükürmek, gargara yapmak pıhtı oluşmasını engelleyip iyileşmeyi geciktirdiği için yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalı, operasyon sonrası dik yastıkla yatılmalıdır.
 5. İmplant cerrahisi sonrası bir enfeksiyon gelişmemesi için dikkat edilmelidir. 24 saat boyunca sıcak-soğuk, acılı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Sigara kullanılmamalıdır. Operasyon sonrası ılık ve yumuşak gıdalar ile beslenilmelidir.
 6. Operasyon sonrası ağrı olabilir. Hekiminize danışarak aspirin gibi kan sulandırıcı içermeyen ağrı kesici kullanılabilir. İşlem sonrası şiddetli ağrı ve kötü ağız kokusu olursa hekime danışılmalıdır.
 7. İmplant cerrahisinde sinüs kaldırma (sinüs lifting), kemik ekleme (augmentasyon) gibi cerrahi işlemler de gerekebilir. Yapılan bu operasyonlara bağlı uyarılara mutlaka uyulmalıdır. Operasyon sonrası mutlaka kontrol randevusu alınmalıdır. Operasyon bölgesi dil veya parmakla kurcalanmamalıdır.
 8. Operasyon sonrası hekiminizin önerisi ile verilen buz kompresi 10 dakika uygulayıp 10 dakika ara ile gün boyu uygulamaya çalışılmalıdır.
 9. Antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar veya gargaralar hekim önerisine uyularak kullanılmalıdır. İlaçlara karşı herhangi bir yan etki geliştiğinde de hekime danışılmalıdır.
 10. İmplant cerrahisi sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Ertesi gün diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
 11. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler