Kalan diş dokusunun korunması için çok harabiyet olan ve kompozit dolgu ile restore edilemeyen dişlerde manuel veya dijital yöntemler ile ölçü alınarak ve yine manuel veya dijital olarak üretilen dolgulardır. Porselen dolgu, malzeme içeriğine uygun olarak seçilen bonding ajanları ile dişe yapıştırılır

İNLEY-ONLEY (PORSELEN DOLGU) SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Porselen dolgu tedavisinde, diş canlı (vital) ise dişlerde hassasiyet olmaması ve ölçü alımı sırasında ağrı duyulmaması için anestezi yapılabilir. Uyuşukluk (anestezik ajanın etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) bir şey yiyip içilmemelidir.
  2. Porselen dolgu restorasyonu hazırlanana kadar gerek duyulursa diş geçici dolgu malzemesi ile restore edilebilir. Geçici restorasyon ile mümkün olduğunca çiğneme yapılmamalıdır.
  3. Porselen dolgu restorasyonları, dişler canlı (vital) ise anestezi ile yapıştırılabilir. Simantasyon (yapıştırma işlemi) sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiç bir şey yenmemelidir.
  4. Porselen dolgu restorasyonları bir bonding (yapıştırma) ajanı ile yapıştırılır. Simantasyonun tamamlanması için ışık ile ve kendiliğinden sertleşen ajanlar kullanılmaktadır. Restorasyon yapıştırıldıktan sonra ilk 2 saat bir şey yiyip içilmemelidir. İlk 24 saat restorasyonun yapıldığı bölgeyle çiğneme yapılmamalıdır.
  5. Restorasyon sonrası dişlerde hassasiyet olabilir. Bu hassasiyet hissi yaklaşık 15 gün içerisinde her geçen gün azalarak sonlanmalıdır. Artarak devam eden veya zonklayıcı tarzdaki ağrılarda mutlaka hekime danışılmalıdır.
  6. Restorasyon yapıldıktan sonra ilk birkaç gün yükseklik, farklılık hissi olabilir, ilerleyen günlerde azalarak sonlanacaktır. Birkaç gün içinde bu hislerde azalma olmazsa hekime danışılmalıdır.
  7. Ağız bakımı (oral hijyen) porselen dolgunun uzun süre kullanımı için çok önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  8. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler