Dişlerin içinde damar sinir paketlerinin bulunduğu boşluğa pulpa denir. Mikroorganizmaların pulpaya ulaşması sonucu bu bölgede enfeksiyon gelişir ve bu da şiddetli ağrılara sebep olur. Kanal tedavisi bu enfekte pulpa dokusunun çıkartılması ve bu boşluğun çeşitli biyouyumlu materyaller ile doldurulması işlemidir.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Kanal tedavisi lokal anestezi ile yapılır. Tedavi sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) hiç bir şey yenmemelidir.
  2. Kanal tedavisi sonrasında, işlemden kaynaklı, yaklaşık 15-20 gün daha çok dişin üstüne bastırıldığında oluşan ağrı hissi normaldir. İlerleyen günlerde bu ağrı azalarak sonlanacaktır. Kanal tedaviniz tamamlandıktan sonra işlem yapılan diş, birkaç gün süre ile aktif olarak kullanılmamalıdır. İşlem sonrası şiddetli ağrı veya yüzünüzde şişlik olursa hemen hekime danışılmalıdır.
  3. Kanal tedavisi dişlerin kökleriyle ilgili bir tedavidir. Dişin ağız içinde görünen kısmı geçici dolgu materyaliyle restore edilebilir. Daimi restorasyon için tekrar randevu alınmalıdır.
  4. Seanslar arasında geçici dolguda bir miktar aşınma olabilir. Geçici dolgu düşebilir bu durumda hemen hekime danışılmalıdır.
  5. Hekim önerisi ile verilen ilaçların düzenli kullanımı önemlidir. İlaçlara karşı herhangi bir yan etki geliştiğinde de hekime danışılmalıdır.
  6. Kanal tedavi sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir
  7. 6 aylık kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler