Maksiller sinüs, üst çene azı dişleri bölgesinde bulunan hava boşluklarıdır. Diş çekimi sonrası sinüs boşluğu kemikte kayıplar oluşmasıyla aşağı doğru sarkar. Sinüsün sarkma mitarına göre lifting operasyonu implant operasyonu öncesinde veya implant yerleştirilirken yapılabilir. Lokal anestezi ile sinüs membranı yukarı kaldırılarak kemik tozu ve  greft ile uygun implant için kemik kazanılmaya çalışılır.

SİNÜS LİFTİNG OPERASYONU SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Sinüs lifting cerrahisi lokal anestezi ile yapılır. İşlem sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) yenilip içilmemelidir.
  2. Operasyon sonrası yerleştirilen tampon yarım saat sıkıca ısırılmalıdır. Sonrasında tampon çıkarılır ve yerine başka bir şey konulmamalıdır.
  3. Sızıntı şeklinde kanama olabilir fazla kanama olursa mutlaka hekime danışılmalıdır.
  4. Pıhtı oluşmasını engelleyecek her türlü hareketten kaçınılmalıdır. 24 saat boyunca tükürmek, gargara yapmak pıhtı oluşmasını engelleyip iyileşmeyi geciktirdiği için yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalı, operasyon sonrası dik yastıkla yatılmalıdır.
  5. Cerrahi operasyon sonrası bir enfeksiyon gelişmemesi için dikkat edilmelidir. 24 saat boyunca sıcak-soğuk, acılı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Sigara kullanılmamalıdır. Operasyon sonrası sıvı, ılık ve yumuşak gıdalar ile beslenilmelidir. Operasyon bölgesi dil veya parmakla kurcalanmamalıdır.
  6. Antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar veya gargaralar hekim önerisine uyularak kullanılmalıdır. İşlem sonrası şiddetli ağrı ve kötü ağız kokusu olursa hekime danışılmalıdır. İlaçlara karşı herhangi bir yan etki geliştiğinde de hekime danışılmalıdır.
  7. Operasyon sonrası hekiminizin önerisi ile verilen buz kompresi 10 dakika uygulayıp 10 dakika ara ile gün boyu uygulamaya çalışılmalıdır.
  8. Sinüs operasyonu sonrası en az 20 gün dalmak ve uçak seyahati gibi basınç farklılığı yaratacak durumlardan kaçınılmalıdır. Basıncı azaltmak için ayrıca hapşırırken de ağız açık tutulmaya çalışılmalıdır.
  9. Sinüs lifting cerrahisi sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Ertesi gün diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  10. Operasyon sonrası mutlaka kontrol ve dikiş randevusu alınmalıdır. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler