Estetik diş hekimliğinde diş beyazlatma oldukça yaygındır. Güzel bir gülümseme her zaman estetik anlayışının vazgeçilmez modası olacaktır. Maalesef herkes inci gibi beyaz dişlere sahip değil. Sağlıklı ve güzel bir gülümseme için en iyi çözüm estetik diş hekimliğidir. Estetik diş hekimliğinin amacı, ağzın görünüşünü değiştirmek ve herkes için uygulanabilir bir hale getirmektir.

Ağartma (bleaching) ve beyazlatma (whitening) arasındaki fark nedir?

Ağartma (bleaching) terimi sadece, bu işlemle dişlerin kendi doğal renklerinin ötesinde bir beyazlığa sahip olduğu durumlar için kullanılır. Ağartma işlemi genelde, hidrojen peroksit veya karbamid peroksit gibi ağartıcı içeren ürünlerle yapılır.

Beyazlatma (whitening) işlemi lekelerin ve kalıntıların temizlenmesiyle dişin renginin eski haline getirilmesi anlamına gelir. Temizleme özelliğiolan ürünler beyazlatıcı olarak kabul edilir. Beyazlatma terimi ağartma terimine göre kişilere daha estetik geldiğindenbeyazlatıcı içeren ürünler daha çok tercih edilir.

Dişte Renk Değişimi

Kristal bir yapıya sahip olan diş minesi çiğneme, gıcırdama, kaza ve şeker nedeniyle oluşan asit saldırılarına karşı dişleri koruma işlevi görür.Fakat zaman içinde diş minesi aşınarak şeffaflaşır ve dişin kor malzemesi olan dentinin sarı rengi ortaya çıkar.

Çiğneme işlemi esnasında, diş minesinde çok sayıda çizik/çatlak oluşurkendentin tabakası bozulmadan kalır. Bu çatlaklar, lekelerle ve kalıntılarla dolar ve dişlerde mat ve cansız bir görünüme yol açarlar.

Diş beyazlatmayla lekeler yok edilir, diş minesindeki çatlaklarsa açıkta kalır. Çatlaklar,tükürük salgısıyla yeniden mineralize edilir, edilemeyen kısımlarsa zaman içinde tekrar organik kalıntılarla dolar.

Diş lekelenmeleri iki çeşittir: Dış (ekstrinsik) lekelenme ve iç (intrinsik) lekelenme.

Dış lekelenme yiyecek, koyu renkli içecek, sigara, aşınma ve yıpranmalar nedeniyle diş yüzeyinde oluşan lekelere denir. Yüzeysel dış lekeleriçok önemli değildir.Fırçalama ve diş temizliğiyle çıkarılabilir. Yoğun dış lekeleriyse, diş beyazlatma gibi daha teknik uygulamalarla temizlenebilir. Zamanında müdahale edilmediğinde dentin tabakasının içine nüfuz edebilir.

İç lekelenmesiyse dişlerin iç kısmına nüfuz eden lekelerdir. İç lekelenmeler yaşlanma, kaza, diş oluşumu sürecinde mineral e maruz kalma ve fazla miktarda flüorüralımı sonucunda oluşur. İç lekelenmeler, beyazlatmaya karşı çok dirençli olsalar da gelişen teknoloji sayesinde artık mümkün.

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerle diş beyazlatmada, diş hekimi peroksit içeren bir jel kullanır. Tedaviden önce hastanın damak bölgesi koruma altına alınır. Daha sonra dişlerin üzerine peroksit jel uygulaması yapılır. Lazerle dişlerdeki beyazlatıcı etki artırılır. Düşünüldüğü kadar pahalı olmayan lazerle beyazlatma mükemmel bir beyazlık sağlar.

Diş beyazlatmada istenilen beyazlığa nasıl ulaşır?

Estetik diş hekimliğinde dişlerin beyazlatmaya uygunluğu bazı faktörlere bağlıdır. Beyazlatma işlemini etkileyen ana faktörler dişlerin doğal rengi ve tedaviye vereceği karşılıktır. Başka bir faktörse hastanın yeme içme alışkanlığıdır. Çay, kahve ve sigara içmeyenler tedaviden daha etkili ve daha kalıcı sonuçlar elde eder. 6 ayda bir düzenli diş muayenesine gitmek de diş beyazlığını kalıcılığını artırır.

Diş beyazlatmanın yan etkisi var mıdır?

Diş beyazlatma sistemi ağrısız, basit ve çok önemli bir yan etkisi olmayan bir işlemdir. En yaygın karşılaşılan yan etki dişlerde hassasiyettir. Diş hekiminizin tavsiye edeceği özel diş fırçasını ve diş macununu kullanarak bu olumsuz etkiyi kolayca önleyebilirsiniz.

Diş beyazlatma fiyatları pahalı mıdır?

Diş beyazlatma operasyonlarının fiyatları; kullanılan teknolojiye ve ürün çeşidine göre farklılık gösterse de diş beyazlatma işlemi sanıldığı kadar pahalı bir işlem değil.Güzel bir gülümseme ve sağlıklı dişlere sahip olma imkânından vazgeçecek kadar hiç değil. Diş beyazlatma yöntemleri arasında size hem teknik hem de fiyat açısından uyacak bir yöntem mutlaka bulunur.

Beyaz dişlere sahip olmanın faydaları nelerdir?

Mükemmel bir gülümsemeye sahip olan kişilerin sosyal yaşamlarında daha mutlu ve kariyerlerinde daha başarılı olma ihtimali yüksektir. Dişlerine güvenen kişiler rahatça gülümsedikleri için daha pozitif ve mutlu görünerek olumlu bir imaj çizerler. Estetik Diş Hekimliği, mutlu ve aydınlık bir gülümseme için size çok sayıda çözüm sunuyor.

Diş beyazlatma işlemlerinden birini seçin ve siz de dünyaya kocaman gülümseyin.