Bakterilerin sebep olduğu plak adı verilen yapının üzerine kalsiyum, fosfor gibi minerallerin çökmesi sonucu oluşan diş taşlarının temizlenmesi ile yapılan diş eti tedavisidir. Diş taşları diş eti sınırının üstünde veya altında olabilir ve diş etinde kızarıklık, şişlik ve kanamaya sebep olurlar.

DETERTRAJ (DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ) SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

  1. Diş taşı temizliği sonrası birkaç gün dişlerde ve diş etlerinde hassasiyet olabilir. Soğuk-sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak kalınmalıdır.
  2. Diş taşı temizliği sonrası dişler arasındaki birikintiler uzaklaştırıldığı için dişler arasında boşluk hissedilebilir. Diş eti sağlıklı hale geldikçe hijyenin daha kolay sağlandığı sıkı bir diş eti ile bu boşluklar bir miktar kapanacaktır. Gerek duyulursa diğer periodontal tedavilere başvurulabilir.
  3. Tedavi sonrası ağız bakımı (oral hijyen) çok önemlidir. Temizlik sonrası bakım zor olsa da mutlaka fırçalama yapılmalı diş ipi veya ara yüz fırçası düzenli kullanılmalıdır. İyileşmeyi hızlandırmak için antiseptik ağız gargaraları veya tuzlu su gargarası hekim önerisi ile kullanılabilir.
  4. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler