Dişin ağızda görünen kısmında yani kron bölgesindeki pulpa dokusunun çıkarılması köklerdeki damar ve sinirlerin bırakılarak özel bir madde ile kapatılması ile yapılan vital pulpa tedavilerindendir. Özellikle süt azı ve erken çürümüş daimi 1. azı dişlerinde uygulanır. Amputasyon tedavisi ile süt dişlerinin erken çekimi önlenmiş olur. Daimi 1. azı dişlerinde ise enfekte pulpa kısmı çıkarılarak dişin canlılığı devam ettirilir.

AMPUTASYON TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Amputasyon tedavisi özellikle çocuk hastalarda uygulanan bir tedavidir ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. Amputasyon tedavisi sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) dil, dudak ve yanak ısırmasını önlemek amacıyla yemek yenmemelidir.
  2. Amputasyon sonrası birkaç gün dişin üstüne bastırdığında ağrı olabilir. Ancak hızla azalarak geçmesi beklenir. Aksi halde artarak devam eden ağrı, yüzde şişlik, gece uyandıran ağrı olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  3. Amputasyon sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  4. 6 aylık rutin kontrol randevularına mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler