Dilin altında, ön dişlerin ve arka dişlerin dişeti ile yanak arasında uzanan yumuşak doku mukozasıdır. Frenulum olması gerekenden büyük ve kalın olduğunda konuşma sorunlarına, diş eti çekilmesine veya dişler arasında boşluk oluşmasına sebep olur.

Frenulumun lokal anestezi ile lazer kullanılarak veya cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine frenotomi, frenulum dokusunun tamamen çıkarılması işlemine de frenektomi denir.

FRENEKTOMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Frenektomi lokal anestezi ile yapılır. İşlem sonrası uyuşukluk (lokal anestezinin etkisi) geçene kadar (yaklaşık 2 saat) bir şey yenilip içilmemelidir.
  2. Frenektomi sonrası ağız bakımı (oral hijyen) önemlidir. Operasyon sonrası fırçalarken yumuşak hareketler yapılması önerilir. Ertesi gün diş fırçalama, diş ipi veya ara yüz fırçası kullanımına devam edilmelidir.
  3. Frenektomi lazer ile yapıldığında kanama ve dikiş olmayacaktır. İyileşme de hızlı olur. Cerrahi işlem yapıldığında dikiş atılması gerekir. 7-10 gün sonra dikiş alınması için randevu verilebilir. Kontrol randevusuna mutlaka uyulmalıdır.

Diğer Tedaviler